مسعود فردمنش

در اول اسفند ماه ۱۳۲۸ ، در جنوب شهر تهران متولد شدم .مسلمانم ، مسلماني معتقد . مولايم علي ست و مرشدم
مولاي رومي . قاضي نيستم ، ولي عاشق قضاوتم و در قضاوتم ، به خود نيز رحم ندارم . درختان را عاشقانه دوست دارم و سايه شان را به قصر طلا نمي دهم .در يك خانواده ئ كارگري بزرگ شده و محبت هاي واقعي و نيز دردهاي اجتماع را از نزديك لمس كرده ام و با ‘فقر’راين بزرگترين گنجينه ئ پر افتخار خزانه ئ بشريت ، غريبه نيستم . آنها را كسي برايم تعريف نكرده ، در كتابها نخوانده و در سينماها نديده ام ، با آنها زندگي كرده ام و بدينگونه ميتوانم براي مردم سرزمين خويش صادقانه حرف بزنم و از چيزي بگويم كه عمري سايه به سايه شان بوده ام . از يك زنگ درس انشائ در كلاس دهم دبيرستان ابومسلم در منطقه ئ منيريه ئ تهران با شنيدن شعري توسط يكي از همشاگرديهايم كه بجاي انشائ از استاد پير اجازه گرفت تا براي بچه ها قرائت كند به شعر علاقمند شدم و گم
كرده ئ خويش را يافتم . شخصيت واقعي شعر خود را با آلبوم هاي حكايت ارائه داده ام و با كتاب ‘برگ زردي در بهار’ كه اولين مجموعه ئ اشعار و ترانه هايم ميباشد شناسنامه ئ شعر خود را تقديم مردم ديار خويش كردم .
آمد از ره فصل زيباي بهار
نوبهاران حلقه زد بر سبزه زار
باشد چشم بنفشه بر بهار
زرد و نيلي در کنار چشمه زار
بخت اگر خواب است بيدارش کنيد
عاشقانه باز ديدارش کنيد
مسعود فردمنش :سفير شعر و ترانه
مسعود فردمنش متولد خيابان استخر در محدوده دخانيات تهران فعلي است .  از کودکي علاقه خاصي به شعر و ادبيات پيدا مي کند و علي رغم رشته دبيرستانيش (رياضي) به دنبال ادبيات ميرود و علي رغم ناکامي هاي اوليه با پشتکار فراوان به سرودن شعر مي پردازد .
اولين شعري که از مسعود فردمنش به صورت حرفه اي مطرح مي شود شعري است با اين مضمون که «عروس نازم مي شي»  که به دليل مشکلاتي که قرار بوده آقاي عارف بخوانند و نشده تبديل شده به «عروست نازت مي شم» که با صداي خانم مرضيه منتشر مي شود .
مسعود فردمنش در سال ۱۹۸۵ از تهران خارج شده و به لس آنجلس  مي رود و در آنجا مشغول به کار مي شود . اما آن طرفتر هم سياوش قميشي که چند سالي زودتر عازم آمريکا شده بود بر حسب يک اتفاق  خوش يمن با فردمنش آشنا مي شود و مسعود به سياوش پيشنهاد يک آلبوم مي دهد آلبومي  که امروزه به نام «حکايت » معروف است .
آلبوم حکايت در زمان خوش بسيار سر و صداي زيادي به پا کرد مردم آن زمان که به موسيقي هاي تند و کوبنده بيتلزها و پينک فلويد و … عادت کرده بودند به يکباره با حکايت مواجه شدند که بسيار ريتم آرام و ساده اي داشت و سازبندي بيشتر حول پيانو  و در واقع تکنوازي پيانو بود .
پس از تهيه آلبوم  حکايت مسير سياوش و فردمنش تا سال ها از يکديگر جدا بود  و اي کاش اين داستان ادامه پيدا مي کرد اگر چه اين اتفاق با آلبوم حادثه دوباره تکرار شد.
حکايتي را  که سياوش با فردمنش آغاز کرده بود فردمنش به تنهايي ادامه داد و نتيجه کار ? حکايت ديگر شد که به تربيت از حکايت ? شروع و در حال حاضر به حکايت ? رسيده است .مسعود فردمنش از ابتدا به عنوان شاعر مطرح شده بود اما در گذر اين سالها منهاي صداي دکلمه ايش آواز هم از او شنيده ايم .
مجموعه آلبومهاي حکايت بيانگر حس وحال ما آدميان است و در واقع حکايت بشر امروزي است بشري که در کشاکش درد و رنجها هنوز بسيار ي ارزش ها را به ياد دارد و به آنها عشق مي ورزد طنين خاصي که صداي فردمنش دارد سبک و سياق خاصي را ايجاد کرده که مخصوص خود فردمنش است .صداي مخملي و عرفاني او همواره با پيام عشق و دوستي همراه بوده است کلام فردمنش هيچگاه رنگي از نصيحت و موعظه به خود نمي گيرد فقط زمزمه مي کند« من به دنبال  اتاقي خالي روزها مي گردم … و سگي بازيگوش…ودو تا مرغ و خروس
اشعار و فضاي آثار فردمنش چه در حيطه ترانه سرايي و چه در حيطه موزيک رنگ و بويي سنتي دارند « رو تابلوهاي جاده ها سر گذر پياده ها … واسه ات پيغوم گذاشتم که هيچ کس و تو دنيا قد تو دوست نداشتم …» ترانه ها سرشار از استعاره و ايهام هستند اين تعبيرات و تشابهات شايد در هيچ فرهنگي مثل فرهنگ ايران اين قدر هوادار و خاطر خواه نداشته باشد راز ماندگاري اين ترانه ها هم همين با مردم بودن و از مردم گفتن است .مخاطب در مواجهه با اين ترانه ها براي همذات پنداري خود را به جاي قهرمان داستان گذاشته و با او هم درد مي شود واکنش لذت بخشي که در هنگام ديدن فيلم در سينما هم به همان شدت انجام مي شود و مخاطب به يکباره  خود را در دل حوادث و اتفاقات مي بيند
سبک فردمنش يک سبک منحصر به فرد است ترکيبي از آواز و دکلمه البته در ديگر خوانندگان هم اين فرم ديده شده است مثلا داريوش هم در برخي از کارهايش هم از صداي دکلمه اي  مخملي اش بهره گرفته هم از طنين صداي آوازش اما در کارهاي فردمنش اين چيدمان (دکلمه و آواز ) بسيار ماهرانه و به جا صورت گرفته است.

Playlists

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *